יום שלישי, 3 ביולי 2012

קואופרטיב אורגני - מודעות לתזונה טבעית

ברכות לי. לאחר שסיימתי תהליך מרתק של שבועיים בו חוויתי דיטוקס צום מיצים מלא,
הצטרפתי לקואופרטיב האורגני הקרוב לביתי. קואופרטיב ואורגני.
שני אלו הם חלק בבלתי נפרד ממהפכת המודעות והרוחניות של 2012. למה?רובינו צרכני תאגידים, למעשה כמעט כל המוצרים שאנו קונים שייכות למספר מצומצם מאד של תאגידים ששולטים בכל הצרכנות, הם בעלי כל החברות, וכל ההון - הכסף שלנו זורם אליהם. בחו"ל Proctor & Gamble מהווים דוגמא מצויינת לתאגיד ענק שהוא הבעלים של המון חברות, גם בארץ, כשאנו קונים מ"הרדוף" - חברה אורגנית וטבעית - אנו קונים מ"תנובה", תאגיד ענק שהוא ההפך ממוצרים אורגניים וחופשיים, לאלו מבינינו שאוכלים תזונה טבעונית - למעשה אנו תומכים בכל אותן רפתות ענק והתעללות בפרות לה אנו מתנגדים.
המוצרים האורגניים בריאים יותר, טעימים יותר, אינם מהונדסים גנטית, וכאשר אנו מעדיפים קרם פנים אורגני בייצור ביתי אנו נמנעים מצריכה מתאגיד, כך גם לגבי מזונות כמו פסטות, קמח, אורז ועוד - כמובן עלינו להיות מודעים ולוודא שהקואופרטיב שאליו אנו מצטרפים נמנע מתאגידי ענק. על ידי תמיכה בייצור בייתי ובחקלאי אנו תומכים בצמצום התאגידים, בצמצום הונם ועל ידי כך צמצום שליטתם. אנו מביעים ונוקטים עמדה.


הקואופרטיב מאפשר לנו לדלג על הסופר מרקט, עוד תיווך בינינו לבין האוכל שאינו נחוץ יותר. מלבד הוזלת המחירים כשאנו חוסכים בתיווך - אנו גם חוסכים את השוטטות בסופר מרקט, זו שלעיתים קרובות מחזירה אותנו הביתה עם אוכל מזיק או כזה שכלל לא רצינו לקנות, תוצר של מה שנקרא 'עיניים רעבות'. הקואפרטיב מאפשר לנו לשבת מול רשימה במחשב ולחשוב מה אנו רוצים לקנות ולדעת כמה זה יעלה לנו בטרם אנו מגיעים לקופה.
מלבד זאת הקואופרטיב מעודד קהילתיות, תמיכה הדדית ואחדות. הקשר הוא יותר אישי, נפגשים אחת לשבוע כאשר מגיעים לקחת את המזון, הקואופרטיב יכול לגדול, מקואופרטיב של מזון לקואופרטיב גדול יותר - של כל המוצרים שאנו רוכשים, שוק החלפות, גן ילדים קואפרטיבי, ואפילו בר קואפרטיב מסעדה כמו - הבר קיימא, קואופרטיב שנפתח בקרוב ומשמש גם בר ומסעדה טבעונית בתל אביב.


קואופרטיביים אורגניים הם חלק מהמהפכה שאנו עוברים, חלק מחזרה לאדמה והשתרשות. כאשר אנו מכירים את החלקאי ממנו אנו קונים אנחנו נעשים פחות תלויים בתאגידים. כאשר אנו צורכים מוצרים אורגניים אנחנו מרעילים את גופינו פחות. כך לאט לאט אנחנו מתאחדים לקהילות, קושרים קשרים ונעשיים מודעים יותר ליתרונות של תזונה טבעית ובכלל. 
תגובה 1:

 1. שלום לכוכב האהבה
  רציתי לחזק את דברייך בנושא הקואופרטיבים. אבל עם זאת יש בהם משהו שקצת מסית את התנובה ה"אורגנית" האמיתית כמו זו של הרדוף, והופכת אותה למשהו מאוד מסחרי.
  אני חושבת שזה מעט בעייתי.
  אין לי בעיה לשלם מעט יותר ולדעת שהמזון שלי איכותי ומגיע ממקור טוב ואיכותי, אך כשזה עובר לבעלות של תאגיד... קצת יותר קשה לדעת מה עבר המזון שלנו בדרך- גם אם יש עליו תווית שמציינת שהוא טבעי ואורגני או שלא נעשה כל שימוש לרעה או התעללות בבעלי חיים.

  תודה על פוסט חשוב זה
  תזונה טבעית | שושי ביקובסקי

  השבמחק